Površina: 13.505 ha
Leto ustanovitve: 2008
Ustanovitelj:
Republika Slovenija
Uprava:
Javni zavod KP Ljubljansko barje
Naravni pomen:
59 naravnih vrednot, park je v celoti ekološko pomembno obmčje, območje Natura 2000 (SPA) za 22 vrst ptic, območje Natura 2000 (SCI)za 23 živalskih in 1 rastlinsko vrsto ter 7 habitatnih tipov.
Mednarodni pomen:
UNESCO Seznam svetovne dediščine - Prazgodovinska kolišča okoli Alp, vpisana 2011.
Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje
Podpeška cesta 380
1357 Notranje Gorice
+386 (0)8 205 23 50
Ljubljansko barje je edinstven preplet travnikov, njiv, mejic in kanalov, kjer se zelene površine stikajo z nebom in Ljubljanico, reko, ki ga je skozi zgodovino tudi soustvarjala. Tu lahko človek odmisli mestni vrvež, sreča naravo ter se v miru posveti sebi in svojim mislim.
Zaradi tradicionalnega načina obdelave zemlje se je ohranila velika biotska in krajinska pestrost. Mozaik vseh teh različnih življenjskih okolij predstavlja bivališče mnogim rastlinam in živalim, ki jih drugod po Sloveniji in Evropi srečamo le še redko. Mokrotni travniki, poplavni logi in osuševalni kanali privabljajo predvsem vlagoljubne predstavnike živega sveta. Ljubljansko barje zagotavlja dom več sto vrstam ptic, številnim pisanim metuljem in kačjim pastirjem ter dvoživkam.
Medsebojno odvisni ekosistemi Ljubljanskega barja čistijo zrak, vodo in prst ter hladijo vroča poletja. Omogočajo pa tudi sprostitev in nova spoznanja v neposredni bližini prestolnice ter trajnostno pridelavo kakovostne, zdrave hrane, razvoj okolju prijaznega kmetovanja ter zelenega turizma.
A ne le narava, tudi dediščina ljudi je izjemna. Na barju so svoj pečat pustile številne kulture, od prazgodovinskih koliščarjev in antičnih Rimljanov do zagnanih osuševalcev »morosta«, ki naj bi postal žitnica habsburške monarhije. Zaradi njihovih posegov v nekdaj tipično močvirje je danes Ljubljansko barje verjetno najbolj antropogeno spremenjena pokrajina na Slovenskem. Kljub močnim prizadevanjem z osuševalnimi ukrepi, je Ljubljansko barje še vedno eno največjih poplavnih območij v Sloveniji.
Podpeška cesta 380
1357 Notranje Gorice