Površina: 428 ha
Leto ustanovitve: 2004
Ustanovitelj:
Republika Slovenija
Uprava:
Javni zavod KP Strunjan
Naravni pomen:
11 naravnih vrednot, park je v celoti ekološko pomembno območje , območje Natura 2000 (SCI) za 2 živalski vrsti in 7 habitatnih tipov
Javni zavod Krajinski park Strunjan
Strunjan 152
6320 Portorož
+ 386 (0)8 205 18 80
Krajinski park Strunjan je edinstven, ohranjen košček narave Tržaškega zaliva, ki se razkriva skozi podobe, ki jih že tisočletja ustvarja morje. Kažejo se v naravni in kulturni dediščini, ki jima je morje dalo življenje in domačini pomen.
Tako kot vsi slovenski krajinski parki je tudi park Strunjan kulturna krajina, ki je edinstvena prav zaradi svoje morske lege. Lastnost Strunjanskega polotoka je tip poselitve s hišami, raztresenimi sredi večjih obdelovalnih površin, kjer se naselje strnjenega istrskega tipa ni nikoli razvilo. Ravno ugodna morska klima in flišna podlaga sta ustvarili razmere, ki so jih domačini s pridom izkoristili in oblikovali terase za vzgojo zgodnjih kulturnih rastlin.
Naravne danosti morskega obrežja so bile idealne, da so z nasipi, kanali in plitvimi bazeni ta del Strunjanskega zaliva preoblikovali v soline. V času Beneške republike je bila izjemno čista in bela sol pomembno trgovsko blago, ki se na tradicionalen način prideluje še danes. Morje v solinah ni ustvarilo samo soli, ampak je tudi dom za zelo redke rastline in živali, ki so prilagojene zelo slanim tlom.
Posebnost krajinskega parka je Stjuža, edina slovenska morska laguna. V okviru parka je izjemen tudi strunjanski klif, ki ga oblikujejo flišne prepadne stene, najvišje v Jadranu. To je hkrati najdaljši odsek neokrnjene obale na celotni 130-kilometrski obalni liniji med Gradežem v Italiji in Savudrijo na Hrvaškem, s katero je zamejen Tržaški zaliv. Prepadne stene in prodna obala ob vznožju klifa so v celoti prepuščeni naravnim procesom, kjer morje, dež in veter neutrudno preoblikujejo krušljive plasti kamnin in jim rišejo nove poteze.
Strunjan 152
6320 Portorož