SLO  |  ENG
Sledite nam na Facebooku

PRIREDITVE V NARAVNIH PARKIH

Suhozidna gradnja v alpskem prostoru - Dnevi evropske kulturne dediščine 2020

Terenski ogled
10. oktober 2020 ob 10.00
zborno mesto Dom krajanov Bohinjska Bela

VABIMO VAS, DA SE NAM PRIDRUŽITE NA DVEH DOGODKIH, S KATERIMA SE TRIGLAVSKI NARODNI PARK VKLJUČUJE V DNEVE EVROPSKE KULTURNE DEDIŠČINE.

Pozornost bomo posvetili suhozidni gradnji, znanju, ki ni doma samo na Krasu, pač pa ga poznamo tudi v alpskem prostoru. Suhozidna gradnja ali gradnja na suho je veščina zidanja brez uporabe veziva, kjer se uporabi kamen, pridobljen s čiščenjem neposredne okolice.

Suhozidna gradnja je bila leta 2016 kot posebno znanje o prostoru ter rokodelsko znanje vpisana v register nesnovne kulturne dediščine v Sloveniji, leta 2018 pa je Slovenija skupaj s sedmimi drugimi državami to veščino umestila tudi na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.

V širši javnosti gradnjo na suho verjetno največkrat povezujemo s Krasom, vendar pa so vsem nam dobro poznane tudi suhozidne strukture iz naše bližnje okolice. Naši predniki so številna polja, travnike in druge površine očistili kamenja in nato s suhozidno tehniko spretno gradili raznovrstne zidove in druge strukture, ki so služili ograjevanju obdelovalnih in pašnih površin, razmejevanju, zaščiti, podpori itd. V strukturah, grajenih na suho pa svoje bivališče najdejo številne živalske in rastlinske vrste, kar pripomore tudi k večji biodiverziteti.

 

SREDA, 7.10.2020, OB 19:00, Predavanje suhozidna gradnja v alpskem prostoru v infocentru triglavska roža bled

 

SOBOTA, 10.10.2020, ob 10:00, zborno mesto dom krajanov bohinjska bela, Suhozidna gradnja na terenu - vas Bohinjska Bela

Z domačinoma Davorinom Bernardom in Tomom Pogačarjem se bomo odpravili na krajši sprehod po vasi in njeni okolici. Pridružili se nam bosta tudi Tina Komac (JZ TNP) in Saša Roškar (ZVKDS) - suhozide si bomo skupaj ogledali,  priložnost pa bo tudi za konkretna vprašanja in debato.

Veseli bomo vsakogar, ki bi želel svoje znanje, izkušnje in spomine deliti in s tem prispevati k vzdrževanju in ohranjanju kulturne dediščine, biodiverzitete ter značilnega alpskega prostora.

Dogodka sofinancira Občina Bled 


na vrh strani